senetle araba logo

2. EL ARABA ALIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

2. el bir araba almak için niyetlendiniz, alacağınız arabadan beklentiniz nedir? Sizce alacağınız araba size masraf olacak mıdır? Yoksa uzun bir süre ayağnızı yerden kesecek ve sizi yakıt tüketimi dışında masrafa sokmayacak mıdır? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını arayalım.

2. el bir araba alırken ne olursa olsun dikkat etmemiz gereken hususlar var. Öncelikle nasıl bir araba alacağımıza karar verelim. Aile için mi kullancaksınız, iş için mi kullancaksınız, yoksa bir makam arabası mı veya motor gücü yüksek bir genç arabası mı?

Yüksek model ve iyi bir araba almaya niyetlendiniz ve fiyatıda çok uygun ne yapayım?

İyi bir ilan buldunuz ve araç sahibi ile görüştünüz, arabanın fiyatı piyasa fiyatına göre çok uyun. Kesinlikle bu arabayı kaçırmamalıyım diye düşünebilirsiniz. Fakat şunu bir aklınızdan geçirmenizde fayda var, kim malını ucuza satar ki. Konuyu biraz daha detaylanıdırmak gerekir ise;

Bir araba buldunuz. Araba 2010 model ve piyasadaki ortalama fiyatı 34.000 TL ile 39.000 TL arası. Fakat siz arabayı 30.000 TL’ye alacaksınız. Satıcı adam neden bir arabadan 4.000 TL zarar etsinki. Siz olsanız tanımadığınız bir araba alıcısına/müşterinize 4.000 TL indirim yapar mısınız? Bu tür durumlarda arabanın plakasını sorgulatabilir veya arabayı bir ekspertize götürebilirsiniz.

 

2. el araba galerisi

Alacağım araba bana masraf çıkartır mı?

Bir araba alırken, arabanın size masraf çıkartıp çıkarmayacağını en iyi işin ustası bilir. Her usta her arabadan anlıyor diye bir kural yoktur. Bazı usta vardır ki Alman arabalarında ustadır. Fakat ona bir Fransız arabası (Renault, Clio) getirin anlamaz. Aslında anlar ama büyük mekanik sorunlarında anlar. Fakat arabanın ustası size tek kelimede arabanın son durumunu, motorun sesinden, kapıların kapanışından, tekerin dönüşünden kısacası hisseder. Fakat Alman arabaları ağır arabalardır. Herşeyleri fransız, ortadoğu ve japon arabalarına göre farklı oluyor.

Ayrıca araba aldığınızda bir servise götürecek iseniz galericinin tanıtığınız veya gözünüze çarpan herhangi bir servise götürmeyin. Çünkü daha sonradan arabayı aldığınız adamın servisine götürürseniz hep aklınızda bir soru işareti kalacaktır. 2. El arabada ister istemez bir kusur bulursunuz.

Aracın bana masraf çıkarmaması için nelere dikkat etmeliyim?

Aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Öncelik 5-6 yaşında bir araba alıyorsanız, tek yapmanız gereken yetkili servise götürüp kontrol etmekdir. Servis size aracın geçmişini çıkartır. Eğer tüm bakımları yetkili servis tarafından yapılmış ise bu arabanın eski sahibinin arabaya özenle baktığını gösterir ve arabanın içi temiz ise, eski sahibinin arabanın yağını suyunu eksik etmemiş demektir.

Fakat bakımları yetkili serviste yapılmamış ise, size tavsiyem arabayı almamanızdır. Çünkü 5-6 yaşına kadar alacağınız arabları neredeyse sıfır ayarında sayılırlar. Eski sahibi demekki araba 3 senelik iken servis bağlantısını kesmiş. 50-100 TL ucuza yaptıracğaım diye sağa sola götürüyor. Adamda orjinal parça takacam diye gidip 40 TL’lik parçayı 8 TL’ye alıyor. Fatura kestirmiyor.  Durum ortada. Servis bakımları bir aracın 5-6 yaşına kadar serviste yapılmalıdır. Çünkü 5-6 yaşına kadar gelmiş araba zorlanmamış ise 10 yaşına kadar tek kuruş masraf açmaz. Tabi arabayı zorlamazssanız.

KM’sine dikkat edin. Dizel arabalarda 100 bin üstüne çıkmış arabalar pek tavsiye dilmez. Fakat 5-6 yaşına kadar olan arabaların teknolojileri daha yeni olduğundan 200 bin hatta 300 bin KM üstüne çıkan dizel motorlar vardır.

Aracın Plaka sorgulatmasını yapın. Plaka Sorgulatma ile aracın geçmişte geçirdiği tüm kazaları görebilirsiniz. Eğer araç sahibi kendi cevinden tanıdığı ustaya yaptırmış ise bu kayda işlenmez ve sistemde gözükmez. Buna dikkat etmelisiniz.

90 model bir araba alıyorum, arabada boya var mı?

Bazen bu tür sorular ile karşılaşıyoruz. 90 model bir araba satıyoruz ve arabaya talip arkadaş, kazası var mı? boyası var mı gibi sorular soruyor. Lütfen, 90 model bir araç için boya var mı gibi soru sormayın. 80 model, 90 model, 95 model bu tür arabalarda yaşından dolayı ister istemez sağında solunda boya vardır. Çizik vardır. Bir arabayı 20 sene boyunca çizdirmemek, arabayı yıllarca garajda saklamak ve üstüne bir bez örtmektir. Türkiye şartlarında kimse bir arabayı 20 sene boyunca saklamaz. 20 senelik bir araba onlarca ustanın elinden geçmiştir. Belki kazalıdır, belki ufak tefek kazaları vardır. (tampon, far, kapı). Belki adam hep köy gibi yerde sürmüştür. Hiç kazası yoktur. Bu seferde güneşten boyası kalmaya başlamıştır.

Vadeli araç satışı yapan galeriler ile iletişime geçerek araba alabilir miyim?

Bu tamamen güvenli bir yöntemdir. Banka kredisi veya galeri vadeli araba olsun fark etmez, yukarıdaki maddelere uyduğunuz zaman hiç bir sorun çıkmayacaktır.

Vadeli araba satanlar ile nasıl iletişime geçeceğim?

Web sitemizdeki ilanları gezerek vadeli araba satanlara ulaşabilirsiniz.

Peşinatsız senetle araba alabilir miyim?

Bu galeriden galeriye değişmektedir. Yüksek model olmayan arabaları peşinatsız senetle alabilirsiniz.

Taksitle araba almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Beğendiğiniz araba üzerine kredi çıkartabiliyorsanız çıkartıp alabilirsiniz. Eğer banka kredisi çıkartamıyor ve bir miktar peşin paranız var ise senetle ile yani vadeli araç alabilirsiniz. Taksitle arabay aynı zamanda sitemizde yerlan galericiler kredi kartı ilede satmaktadırlar.

Senetle sahibinden satılık araba alabilir miyim?

Tanıdığınız olmadığı sürece bu çok zor. Araç sahibi aracını galericiye satar, galerici karını koyar ve vade farkı ile arabayı size satar. Çünkü galericide para gani gani.

Bu ilana benzer arama terimleri: