senetle araba logo

Senetle Araba Almak Güvenli mi?

Bir çok kişinin aklına takılan bir sorudur? Senetle araba almak güvenli mi? Sitemizi ziyaret eden kullanıcıların bir kısmı senetle araba almanın tehlikeli/sahtekarlık olduğunu sanıyorlar. Fakat senet ile ticaret/alış veriş yapmanın tarihi, çek ve kredi kartlarından bile daha eskidir.

Kimler senetle ürün satıyorlar?

Günümüzde senet ile satış yapmak neredeyse çek/kredi kartı güvenlidir. Çünkü satıcı senetleri bankaya verebilir veya kendi kasasında saklayabilir. Müşteri ödeme yaptıkça senetleri iade eder. Günümüzde mobilyacılar ve beyaz eşyacılar ağırlıklı olmak üzere senetle ürün satmaktadırlar. Evkur/Evgör/İhlas Pazarlama gibi büyük firmalarda senetle ürün satmaktadırlar.

Ayrıca Beko, Arçelik, İstikbal, Bellona gibi mahalle satış mağazaları bir çok müşterine 10 bin TL’ye kadar senetle ürün satmakadırlar. Baktığınız zaman bir düğün paketi neredeyse 10 bin TL ve 2-3 bin TL peşinat ile mahallenizdeki mobilyacıdan senetle satın alabilirsiniz.

Senetle araba satışı nasıl olur?

Senetle araba satışı oldukça güvenlidir. Burada dikkat etmeniz gereken senet ile satış değil aracın durumudur. Satın almayı düşündüğünüz aracı tanıdık bir ustaya götürmeli veya ekspertiz raporuna bakmalısınız.  Şimdi gelelim senetle araba satışına. Beğendiğiniz bir arabayı gördünüz ve satın almak istediniz. Aracı kontrolleri yapıldıktan galerici/satıcı ile aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak bir miktar peşinat alabilir.

  1. Aracı beğendiniz.
  2. Bir miktar peşinat ödediniz (bu satıcı/galerici) ile aranızdaki anlaşmaya bağlıdır.
  3. Aracın devrini noterden aldınız. (unutmayın noterden ruhsat devrini hemen almalısınız)
  4. Satıcı sizin borcunuz kadar arabaya satılmaz haczi koyar. (Yani siz aracı alıp diğer gün satamazsınız)
  5. Senetleri imzalar ve fotokopilerini alırsınız.
  6. Aylık ödeme yaptıkça senetlerinizi geri alırsınız.
  7. Ödemeleri banka havalesi ile yapabilirsiniz. (bu sayede aylık ödemelerinizi belgelemiş olursunuz)